کولرهای گازی بلای جان روشنایی

 

فصل تابستان به شدت کولر های گازی و سیستم‌های سرمایشی را فعال کرده است و این درحالی است که مسئولان وزارت نیرو می‌گویند 30 درصد پیک مصرف برق به سیستم‌های سرمایشی اختصاص دارد.

مطالعه بیشتر...

 

علل خرابی کمپرسورهای رفت و برگشتی (1)

 

کمپرسورها در سیستمهای تراکمی بـه منزلۀ قلب دستگاهها می‌باشند. در سلسله مقالاتی که از این شماره ارائه می شوند علل خرابی انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی با توجه به توصیه‌ها و راهنمایی‌های شرکتهای معروف سازنده کمپرسور، کوپلند (Copeland) و کریر (Carrier)،  مورد بحث قرار می گیرند.

مطالعه بیشتر...

 

انــواع سوختگی کمپرسور

 

در کمپرسورهـای نوع بسته و نیمه بستــه رفت و برگشتی الکتـروموتور توسط گاز مبرد خنک می شود. همانطور که می دانید استاتور (سیم پیچ) در مسیر گاز قــرار گرفته و هنگامی که گاز آلوده و اسیــدی شود بلافاصلـه عـایق روی سیم پیچ را خـورده و باعث اتصال کوتاه و در نهایت سوختن الکتروموتور خواهد شد. تحت این شرایط دو نوع سوختگی اتفاق خواهد افتاد.

مطالعه بیشتر...

چند راهنمایی برای سرویس کولر

 سرویس کولر آبی

شاید تازه ماه خرداد تمام شده است اما می بینیم که خیلی هواگرم تر از حد معمول شده است و این روزها بالای پشت بام که بروید مردانی را می بینید که در حال سرویس کردن کولر و آماده کردن آن برای روزهای گرمای در پیش است. برای آنهایی که خیلی سررشته ای در سرویس کولر ندارند چند راهنمایی ساده اما حرفه ای اماده کرده ایم که در ادامه مطلب مشاهده می کنید.

مطالعه بیشتر...

ایرانیان در گذشته چگونه خنک می شدند؟

 بادگیر

معماری بسیار غنی ایرانی از دیرباز مورد توجه بیگانگان بوده است. تاثیرمعماری ایرانی در جهان را به خوبی میتوان دید. معماری ساسانی الگو و پایه اساسی ساخت مساجد اسلامی سر تاسر جهان میباشد. اسلوب ترعه کنی داریوش هخامنشی هنوز هم توسط بعضی مهندسین اروپایی برای کانال سازی مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از این موارد که نظر غربی هارا به خود جلب کرده است بادگیر است.

مطالعه بیشتر...

عضویت در خبرنامه

یک تصویر یک خاطره

حاضرین در سایت

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت