گرمایش با پکیج شوفاژ دیواری

 

در این سیستم همزمان گرمایش و آبگرم مصرفی ساختمان توسط موتورخانه کوچکی که بصورت یکپارچه و پکیج در آمده و در داخل و یا محدوده فضای مورد نظر نصب می شود، تأمین می شود از مهمترین مزایای این روش استقلال سیستم گرمایشی واحدها از موتورخانه مرکزی و از همدیگر می باشد.

از معایب این سیستم تأمین هوای احتراق از فضایی که پکیج در آن نصب شده است می باشد که در فضاهای کوچک و درزبند ممکن است باعث کمبود اکسیژن و خفگی شود (البته در سالهای اخیر نوعی از پکیج ساخته شده که تأمین هوای احتراق و تخلیه گازهای احتراق آن همزمان توسط یک دودکش دوجداره از بیرون از فضای نصب پکیج انجام می شود.)

مطالعه بیشتر...

 

سیستم های بازیابی کندانس

 

بازگرداندن کندانس به دیگ بخار و استفاده مجدد از آن، موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود، بخشی از این صرفه جویی  مربوط به کاهش سوخت مصرفی است که آب را باید از حرارت محیط به دمای آب برگشتی برساند. اگر بتوان مقداری قابل توجه از کندانس برگشتی را مجدداً استفاده نمود، هزینه های جاری مربوط به تصفیه آب نیز کاسته می شود. سود دیگری که از این کار حاصل شده و چندان به نظر نمی آید ای است که وقتی دیگ بخار در بیشترین بار خود کار می کند. بازگشت آب داغ موجب می شود که دیگ بخار حرارت کمتری را برای گرمایش آب ورودی صرف نموده، قدری از بار دیگ کم شده و بازدهی سیستم بالا رود.

مسئله ای که باید در مورد تخلیه کندانس به دقت رعایت کرد، جلوگیری از سوختگی پرسنل با آب کندانس است. حتی لوله های تخلیه ای که روی زمین واقعند به علت تخلیه ناگهانی موجب سوختگی پا شده و یا موجب شوک و پرت شدن حواس گشته و حادثه ای را به وجود می آورند. در زمستان، کندانسی که روی زمین ریخته شده یخ می زند و سطح لغزنده خطرناکی را ایجاد می نماید. جمع آوری و بازیابی صحیح کندانس موجب حذف و برطرف نمودن این خطرات خواهد شد.

با تمام مزایایی که بازیابی کندانسی دارد باید برآورد اقتصادی برای نصب تجهیزات مربوطه انجام داد. کارخانه های زیادی در سراسر جهان بعداز انجام ارزیابی های لازم، سیستم های بازیابی مناسبی را نصب کرده اند که در مدت زمان کوتاهی توانسته به سرعت هزینه های صرف شده برگرداند.

 

 

دو نکته کلیدی برای مدیریت مؤثر کندانس

 

نکته اول: تخلیه مؤثر کندانس از تجهیزات حرارتی می باشد. این بدان جهت است که اطمینان حاصل نماییم همواره دما و فشار عملیاتی تجهیزات ، بهینه می باشند. اگر به کندانس اجازه ماندن در فضای دستگاه داده شود، مشکلات کنترل دما، ضربه قوچ، یا خسارات ناشی از خوردگی روی می دهد.

روش های متعددی برای تخلیه مؤثر کندانس وجود دارند، اما معمول ترین روش استفاده از تله بخار است. در بعضی موارد خاص، ممکن است تجهیزات دیگری نیز برای کار در شرایط بهینه نیاز باشند. روش به کار گرفته شده، باید برای عملیات مورد نظر مناسب بوده در غیر اینصورت، انتخابی نامناسب منجر به مشکلات  غیره منتظره و توجیه ناپذیر خواهد شد.

نکته دوم: بازگرداندن کندانس به دیگ بخار است. این کار موجب باریافت انرژی از کندانس داغ و کاهش هزینه های تصفیه آب خواهد شد. ضمن این که صرفه جویی قابل توجهی به همراه داشته به طوری که سریعاً هزینه تجهیزات نصب شده را بر می گرداند.

بازگرداندن کندانس فواید دیگری نیز به همراه دارد. به عنوان مثال خطر سوختگی پرستل با آب داغ و تأثیر نامطلوب بر محیط زیست از بین رفته، نرخ احتراق در دیگ بخار کم شده و هزینه های تأسیساتی و جاری آن کاهش می یابد. این موارد سبب می شوند تا روش های بازگرداندن کندانس به دیگ بخار به عنوان اولین انتخاب مدنظر قرار گیرند. همواره تخلیه مستقیم کندانس داغ به فاضلاب را به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرید.

 سیستم های مختلفی برای بازگرداندن کندانس به دیگ بخار وجود دارند. ساده ترین روش این است که تخلیه تله های بخار را توسط خط لوله ای دوباره به دیگ بخار بازگردانیم . شاید در بعضی موارد این کار مناسب نبوده و تجهیزات دیگری نیز برای پمپ کردن و انتقال کندانس داغ از تجهیزات حرارتی به دیگ بخار، نیاز داشته باشیم.

 

استفاده  از حرارت محسوس با یک پیش گرم کن سری

  

اگر استفاده مستقیم از بخار فلاش در یک مبدل حرارتی ممکن نباشد، می توان پیش گرمکنی به طور سری با مبدل حرارتی موجود به صورت زیر قرار دهیم:

مبدل حرارتی برای حرارت دادن محصول از دمای اولیه به دمای مطلوب نهایی مورد نیاز است . این فرآیند به مقدار معینی بخار نیاز دارد. اما اگر از حرارت اتلافی برای پیش گرم نمودن محصول استفاده نماییم، مقدار کمتری بخار برای رساندن محصول به دمای مطلوبمان نیاز خواهیم داشت.

همچنین عمل پیش گرمایش را می توان با بخار فلاش کنترل نشده ، به پیش گرم کن انجام داد.

در واحدهای کوچکتر می توان پیش گرم را کن را مستقیماً با مخلوط بخار فلاش / کندانس تغذیه نمود.

گرم کن نهایی برای حرارت دادن محصول به دمای مطلوب مورد احتیاج است.

برای واحدهای حرارتی بزرگ ، استفاده مستقیم از بخار فلاش و بخشی از حرارت محسوس کندانس، پیشنهاد شده است. برای چنین هدفی، پیش گرم کن به عنوان بخشی از واحد حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. این پیش گرن کن را می توان در پایین یا در کنار واحد حرارتی نصب نمود.

اندازه سطوح پیش گرمکن ، با توجه به مقدار حرارت اتلافی موجود و دمای مطلوب  برای کندانس خروجی محاسبه می شود. اگر قصد دارید واحد خود را با انرژی های اتلافی بهینه سازی نمایید، باید بررسی شود کدامیک از حالت های ذکر شده برای واحد شما مناسب تر است.

 

استفاده از گرمای محسوس کندانس با اتصال مبدلی به خط اصلی کندانس

 کنترل نمودن دمای محصول در حد مطلوب با استفاده از یک شیر سه طرفه و یک کنترل کننده دما قابل انجام است. شیر برای اجتناب از ایجاد فشار برگشتی زیاد در خط اصلی کندانس ورد استفاده قرار گرفته است. مقدار حرارت اتلافی از واحد در چنین سیستمی ، بیش از مقدار حرارتی است که مبدل نیاز دارد.

برای جلوگیری از ضربه قوچ در مخزن کندانس، کندانس را باید از زیر سطح آب به داخل مخزن کندانس وارد نمود و از آن برای گرم نمودن آب تغذیه استفاده کرد. برای چنین منظوری از یک لوله پخش کننده که سوراخ های آن با سطح مقطع لوله مساوی است، استفاده می کنند. انتهای لوله پخش کننده را باید مسدود نمود . سوراخ کوچکی نیز باید در خط لوله ای که بالای سطح مخزن وجود دارد ایجاد نمود که در صورت متوقف شدن کار ، از برگشت کندانس و کشیده شدن مجدد آن به خطوط لوله جلوگیری شود. با چنین سیستمی می توان بیشترین استفاده را از بخار فلاش برد.

عضویت در خبرنامه

یک تصویر یک خاطره

حاضرین در سایت

ما 111 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود به سایت